Välkommen till Kulan

Kultur i skola och förskola. Vi har ett kulturuppdrag!
Alla barn och unga i Stockholms stad ska ha god och likvärdig tillgång till professionella kulturupplevelser. Stockholm har ett rikt kulturutbud riktat till barn och unga. Ta hjälp av Kulan för att hitta rätt.

KULAN
- ger en snabb överblick över det kulturutbud som är aktuellt
- presenterar ett utvalt utbud av professionella kulturupplevelser inom olika konstformer
- ger praktiska exempel och inspiraton kring hur du kan arbeta med kultur i skolan och förskolan.

KULANPREMIEN
- ger barn och unga ökad tillgång till det fria kulturlivets utbud
- ger 50 kronor i rabatt på ordinarie biljettpris
- ger 50 % i rabatt vid bokning av hel scenkonstföreställning eller konsert till din skola/förskola (uppsökande)
- ger 50 kronor i rabatt per barn som deltar i workshop som syftar till att fördjupa den konstnärliga upplevelsen av en scenkonstföreställning eller konsert

(A) ANMÄL DIG SOM ANVÄNDARE
För att ta del av Kulanpremien behöver du först anmäla dig som användare. Det gör du bara en gång - sedan har du en inloggning som du kan använda varje gång du tar del av premien. Mejla kulan@edu.stockholm.se för att få inloggningsuppgifter. 

Kulanpremien är tillgänglig för dig som arbetar i någon av följande verksamheter i Stockholms stad, kommunala såväl som fristående: förskola, familjedaghem, grundskola, grundsärskola, gymnasium och gymnasiesärskola. Bibliotek och parklekar som vill arrangera program för barn i förskola och skola (vardagar dagtid) kan också anmäla sig som användare i Kulan.

(B) HITTA EN KULTURUPPLEVELSE
Aktuellt utbud presenteras på Kulans utbudssida. Om du vill se alla aktiviteter som ingår i utbudet med Kulanpremien väljer du Kulanpremien i menyn.

(C) BOKA EN KULTURUPPLEVELSE
När du hittat rätt kontaktar du kulturaktören direkt för att göra din bokning.

(D) TA DEL AV KULANPREMIEN
För att kunna ta del av Kulanpremien behöver du registrera din bokning.

1. Gå in på kulturaktivitetens sida på kulan.stockholm.se

2. Klicka på Ta del av Kulanpremien för att registrera din bokning.

3. Öppna formuläret med din mejladress och din kod. Fyll i och skicka formuläret.

4. En bekräftelse skickas till dig när registreringen är klar.

5. Efter genomförd aktivitet skickar kulturaktören en faktura till angivet kostnadsställe/fakturaadress. På fakturan har avdrag gjorts för Kulanpremien. Ni betalar det förmånliga Kulanpriset.

Vid bokning av platsbiljetter, tänk på att Kulanpremien endast betalas ut för de barn/elever som är på plats vid föreställningstillfället.

Behöver du hjälp, kontakta Kulansupporten:
E-post: kulan@edu.stockholm.se 
Telefon: 08-508 322 72

Kontaktperson för skolan
Elisabeth Söder, samordnare av kulturombudsnätverket: elisabeth.soder@stockholm.se

Kontaktpersoner för förskolan

Bromma

Vakant

Enskede-Årsta-Vantör
Linn Nordahl, kultursekreterare: linn.nordahl@stockholm.se

Farsta
Marie Ehrenbåge, kultursekreterare: marie.ehrenbage@stockholm.se

Hägersten-Liljeholmen 
Susanne Forss Gustafsson, utredare:
susanne.forss-gustafsson@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Anna Magnfors, kultursekreterare: anna.magnfors@stockholm.se

Kungsholmen
Vakant
Kontaktperson: Angelika Hatlevoll: angelika.hatlevoll@stockholm.se

Norrmalm
Susanne Carlberg, kultursarmordnare: susanne.carlberg@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Ulrika Eriksson-Nilsfors, kultursekreterare: ulrika.eriksson-nilsfors@stockholm.se

Skarpnäck
Dharana Favilla, tf gruppchef, kultursamordnare: dharana.favilla@stockholm.se

Skärholmen
Annica Malmborg, kultursekreterare: annica.malmborg@stockholm.se

Spånga-Tensta 
Rita Skans Hemå, kultursamordnare: rita.skanshema@stockholm.se

Södermalm
Agneta Forsberg, enhetschef förskola: agneta.forsberg@stockholm.se

Älvsjö
Jens Westlund, utredare: jens.westlund@stockholm.se

Östermalm
Alice Ring, kultursekreterare: alice.ring@stockholm.se
                                                                           

Skriv ut Dela via mejl Dela via Twitter Dela via Facebook