Välkommen till Kulan

Kulan är en mötesplats för pedagoger i förskola och skola och kulturlivet i Stockholms stad. Här presenteras ett rikt utbud av kulturaktiviteter för barn och unga. Utvalda aktiviteter är subventionerade och kan bokas med Kulanpremien, som ger 50 kr i rabatt per barn/elev och tillfälle. Kulanpremien ges till aktiviteter som äger rum på vardagar dagtid.

Kulturombud och andra intresserade pedagoger i Stockholms stads förskolor, grundskolor och gymnasier är välkomna att bli bokare på Kulan. 

Om du vill boka en kulturaktivitet behöver du en bokningskod.

Gör så här: 
1. Mejla Kulansupporten och berätta vad du heter, din funktion och vilken förskola eller skola du vill boka åt. Adressen är kulan@stockholm.se

2. Spara din fyrsiffriga bokningskod. Den kan du använda till fler bokningar i framtiden.

3. Sök fram den kulturaktivitet du vill boka här på utbudssidan. Kulan har två bokningssidor. En för bokningar med Kulanpremien och en för bokningar till ordinarie pris.

4. Klicka på bokningsknappen - Boka med Kulanpremien eller Boka till ordinarie pris - och öppna bokningsformuläret med din mejladress och din fyrsiffriga bokningskod.

5. Fyll i och skicka bokningsformuläret. Du skickar då en bokningsförfrågan till kulturproducenten, som bekräftar din bokning inom 14 dagar.

6. Aktiviteter som bokas med Kulanpremien ger 50 kr i rabatt per barn/elev och tillfälle. Rabatten erhålls på den faktura du får från kulturproducenten.

Behöver du hjälp när du bokar, mejla Kulansupporten kulan@stockholm.se eller ring: 08 - 508 322 72

Kontaktperson för skolan
Elisabeth Söder, samordnare av kulturombudsnätverket: elisabeth.soder@stockholm.se
 

Kontaktpersoner för förskolan

Bromma

Vakant

Enskede-Årsta-Vantör
Linn Nordahl, kultursekreterare: linn.nordahl@stockholm.se

Farsta
Marie Ehrenbåge, kultursekreterare: marie.ehrenbage@stockholm.se

Hägersten-Liljeholmen 
Susanne Forss Gustafsson, utredare:
susanne.forss-gustafsson@stockholm.se

Hässelby-Vällingby
Anna Magnfors, kultursekreterare: anna.magnfors@stockholm.se

Kungsholmen
Vakant
Kontaktperson: Emma Liljenberg, emma.liljenberg@stockholm.se

Norrmalm
Susanne Carlberg, kultursarmordnare: susanne.carlberg@stockholm.se

Rinkeby-Kista
Ulrika Eriksson-Nilsfors, kultursekreterare: ulrika.eriksson-nilsfors@stockholm.se

Skarpnäck
Dharana Favilla, tf gruppchef, kultursamordnare: dharana.favilla@stockholm.se

Katrin Hellers, kultursamordnare:  katrin.hellers@stockholm.se

Skärholmen
Annica Malmborg, kultursekreterare: annica.malmborg@stockholm.se

Spånga-Tensta 
Rita Skans Hemå, kultursamordnare: rita.skanshema@stockholm.se

Södermalm
Agneta Forsberg, enhetschef förskola: agneta.forsberg@stockholm.se

Älvsjö
Jens Westlund, utredare: jens.westlund@stockholm.se

Östermalm
Klara Höglin, kultursamordnare: klara.hoglin@stockholm.se
Alice Ring, kultursekreterare (föräldraledig) 
                                                                           

Skriv ut Dela via mejl Dela via Twitter Dela via Facebook